Foredrag: Parforhold og klasse
Når den ene skal redde den anden, men mister sig selv i processen.
Kan alle mennesker lære at tage imod kærlighed?
I forfatter og psykolog Glenn Bechs seneste roman, Jeg er ikke færdig med dig, følger vi Lasse og hans forsøg på at forene en turbulent opvækst med et nutidigt kæresteforhold til den evigt rummelige Emil.
For hvordan håndterer man følelserne voksent, når rollemodellerne i ens barndom svigtede? Hvordan sænker man paraderne og bliver mindre vagtsom, når livet indtil har været præget af overlevelse, kaos og undtagelsestilstand? Hvordan gør et menneske - med traumet som ballast - sig overhovedet forståelig for den anden? Hvordan kommunikerer man ærligt og sårbart, når ethvert svaghedstegn gav anledning til hån og ydmygelse?
De seneste års debat om mønsterbrydere har ofte fokuseret på ydre omstændigheder som social baggrund og karriere, men hvad taber den, der forlader sin familie for at “vinde i livet?”
Komikeren Dirch Passer optrådte ofte i beruset tilstand, anglende efter klapsalver og anerkendelse, mens toppolitikeren Inge Fischer Møller opgav, da offentligheden og kollegerne heller ikke gav hende, hvad hun manglede som lille.
Men hvad så med Lasse og Emil? Hvor dybt kan den ene tillade sig at falde, og hvor længe skal den anden stå klar med åbne arme?
Program
18.30 - Døre åbner
19.30 - Glenn Bech
21.00 - Tak for i aften.
Alle tider er ca. tider.
Andre events
14. - 16. oktober
Rundvisning: True Crime bag tremmer
4. okt.
Beers Behind Bars 2025
18.-19. okt.
Habengut Marked
11.-19. okt.
Betjentrundvisning i efterårsferien
11.-19. okt.
Efterårsferie på FÆNGSLET
15. okt.
iLLUS!ONS: The Mystery Tour
1. nov
Hello Vintage
1. nov.
Gratis Big Band koncert
Udv. datoer
Guidet rundvisning
Udv. datoer
Betjentrundvisning
Tors-søn
Locked Escape Room
Hver dag
Fodboldgolf FÆNGSLET
26.-28. sep.
Horsens Teaterfestival
20.-21. sep.
Reborn: Prison Escape
12. okt.
MTB Prison Break
14.-16. & 21.-23. nov.
Jul på FÆNGSLET
Få mere ud af dit besøg
Fængselsmuseet
Det sker
Tilbring natten bag tremmer
Besøg Brasseriet
Om FÆNGSLET