Foredrag med indsat/ansat

Hør en tidligere indsat fortælle sine beretninger om livet i fængslet. Livet i misbrug og livet i et miljø, som på ingen måde minder om dagligdagen for mange. En verden hvor vold, trusler, og misbrug er dagsordenen.

Mød også fængselsbetjentene, som fortæller deres historie om livet bag murerne, og om arbejdet med de skæve eksistenser, der findes ”bag murerne”. Hvilke problematikker byder dagligdagen på i et fængsel?

FÆNGSLET samarbejder med B-siden, der er en sammenslutning af personer, der til dagligt har sin gang i miljøer, hvor folk mistrives. På FÆNGSLET kan I opleve B-sidens medrivende foredrag, som giver stof til eftertanke. 

B-siden går tæt på den kyniske kriminalitet, som kun de færreste kender til, og tager dig med ”bagved” kulisserne i en verden, der er fyldt med mistillid, misforstået æresbegreber, svigt og meget andet.

Hvad vil det sige at være kriminel i Danmark?
Hvad vil det sige at komme i fængsel?

Disse spørgsmål besvarer B-siden, hvor også emner som bande/rockerkonflikt, social adfærd, mobning og andre problematikker tages op.

For mere information om B-siden – se her.

B Siden (6)
Aftentur Med Connie 1000X750

FÅ MERE UD AF DIT BESØG